Producenci

SEO

Mimo że nasze działki i ogrody otula jeszcze śnieg, to jest już idealny moment na pierwsze zabiegi pielęgnacyjne. Po pierwsze, można wykonać bielenie pni. Jest to sposób na zabezpieczenie naszych drzew owocowych przed pękaniem kory w związku z możliwym różnicami temperatury w dzień i w nocy. Poza tym bielenie opóźnia rozpoczęcie wegetacji do czasu, kiedy będą wyższe temperatury  i unikniemy ryzyka uszkodzeń mrozowych.

Luty i marzec to również dobry czas na wykonanie wiosennego cięcia drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten procentuje w okresie zbiorów. Rośliny są mocniejsze i wydają większy plon. Poza tym cięcie drzew i krzewów owocowych sprawia, że dzięki przerzedzeniu gałęzi promienie słońca łatwiej docierają do owoców, a to ułatwia ich dojrzewanie.

Zabieg cięcia drzew i krzewów owocowych musi być wykonany przed pękaniem pąków.

W trakcie zabiegu usuwa się jednoroczne pędy rosnące pionowo /tzw. wilki/, gałęzie krzyżujące się i rosnące do środka korony. Usuwane są również pędy chore i suche.

Wiosenne cięcie drzew owocowych ma też na celu ogólne przerzedzenie korony drzew.

Wszystkie opisane czynności mają również na celu uformowanie korony drzew do kształtu charakterystycznego dla danego gatunku lub do formowania roślin - na przykład na szpaler.

Do  zabezpieczenia miejsc po cięciu wiekszych gałęzi warto użyć maść ogrodniczą. Preparat ten ułatwia gojenie się ran i  zmniejsza ryzyko wnikania patogenów.

Kolejną czynność,o której należy pamiętać, jest odkażanie narzędzi użytych do cięcia. Zapobiega to przenoszeniu ewentualnych chorób. Doskonałym preparatem do odkażania narzędzi jest mydło ogrodnicze. Na rynku dostępne są rózne rodzaje mydła ogrodniczego, między innymi czosnkowe lub potasowe. Preparat ten można używać również do walki ze szkodnikami roślin, na przkład mszycy.

Wykonanie cięcia drzew owocowych to pożyteczny zabieg ogrodniczy, który procentuje dobrą kondycją roślin oraz obfitym plonowaniem.