Producenci

SEO

Ćma bukszpanowa - zagrożenie dla bukszpanów

Wiele ogrodów i działek we Wrocławiu ozdabiają piękne zimozielone bukszpany.

W tym roku pojawił się w Polsce nowy, groźny szkodnik, który zabija bukszpany.

Mały motyl - ćma bukszpanowa /cydalima perspectalis/- jest gatunkiem inwazyjnym i pochodzi z Azji. Żarłoczne gąsienice ćmy bukszpanowej ogałacają z liści większość gatunków bukszpanów, które bardzo szybko obumierają. Ćma bukszpanowa nie ma w Polsce naturalnych wrogów co sprawia, że nie istnieje żaden czynnik ograniczający populację tego szkodnika

W związku z tym należy możliwie szybko rozpocząć walkę z ćmą bukszpanową. Bardzo dobrym sposobem jest rozwieszenie pułapek feromonowych, które przyciągają samce ćmy. Chmura feromonwa przyciąga je do pułapki, z której nie potrafią wyść. w tej sposób uniemożliwione jest rozmnażanie ćmy bukszpanowej.

Pułapka musi być wyposażona w fiolki z feromonem, które należy wymieniać co osiem tygodni. Pułapka na ćmę bukszpanową jest wykonana z odpornego tworzywa i można stosować ją wielokrotnie. Nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych substancji. Producentem pułapek feromonowych na ćmę bukszpanową jest renomowana firma holenderska, która od wielu lat specjalizuje się w produkcji i dystrybucji biologicznych środków ochrony roślin, w tym jedynych skutecznych preparatów do zwalczania opuchlaków, które za przysmak obrały sobie krzewy rododendronów. Ten preparat to Larvanem.

Gąsienice żerujące na bukszpanie można zwalczać za pomocą oprysków środkami ochrony roślin. Jednym z bardziej skutecznych jest preparat o nazwie Mospilan.

Mośpilan można stosować również w mieszance z środkiem o nazwie Karate Zeon. Stosując wymienione środki do walki z ćmą bukszpanową należy zachować dużą ostrożność - preparaty te - jak każdy chemiczny środek ochrony roślin - nie są obojętne dla pożytecznych owadów, ptaków, a także człowieka.

Problem, który niesie ze sobą pojawienie się ćmy bukszpanowej jest niemożliwy do zlekceważenia. Widziałem w Niemczech i Holandii wiele ogrodów, gdzie w wyniku żerowania ćmy bukszpanowej, wszystkie bukszpany były martwe 

Cma bukszpanowa jest gatunkiem, który bez problemu może zimować w Polsce. W związku z tym, jeżeli nie podejmiemy walki tym szkodnikiem, problem będzie narastał każdego następnego roku.

Warto zrobić wszystko, co utrudni kolonizację Wrocławia i Polski przez ćmę bukszpanową.